ecopayz portfel elektroniczny w Polsce

Towarzyska gra karciana Brydż

  • Rozmiar czcionki
  • A+ A-

Jedną z bardziej znanych gier w karty jest towarzyska gra karciana Brydż. Do gry w brydża potrzeba czterech zawodników, którzy dobierają się w pary. Zawodnicy muszą uzyskać razem większą ilość lewów niż druga para. Do gry w brydża wykorzystuje się standardową talię składającą się z 52 kart.

Początki brydża mają korzenie w Anglii. To tam w XVI przejęte zostały elementy gry Wist. gra szybko stała się niezwykle popularna i już w 1857 roku odbył się pierwszy turniej. Gdy grę przeniesiono do Ameryki rozpoczął się prawdziwy szał. Gra w USA stała się bardziej popularna niż w Europie. Urokiem brydża zafascynowani byli ludzie w każdym wieku. Zaczynając od małych dzieci a kończąc na ludziach w podeszłym wieku. gra ewoluowała i tak naprawdę nie wiadomo gdzie i kiedy dokładnie ewoluowała do tego stopnia jaki znamy dzisiaj. Zasady do współczesnej wersji brydża wymyślił Harold Vanderbilt. Wiek XX był czasem ogromnego rozkwitu. Amerykańska Liga brydżowa powstała w 1928 roku. W niedługim czasie bo w 1958 powstała Światowa Federacja Brydża. natomiast w 1962 zorganizowano pierwszą Olimpiadę w brydża.

gra karciana Brydż dzieli się na fazy licytacji, rozgrywki i obrony. Licytacja polega na licytowaniu przez zawodników kontraktów a w tym czasie druga para stara się im w tym przeszkodzić. Brydż jest bardzo popularną grą rozgrywaną zarówno na szczeblu towarzyskim jak i sportowym. Brydż sportowy rozgrywany jest z pewnymi modyfikacjami. Poniżej znajdują się główne różnice między tymi dwoma modelami:

w brydżu sportowym decydują umiejętności. Tu nie ma miejsca na wybitne szczęście. Przy jednym, dwóch rozdaniach może tak być jednak gdy liczba rozdań jest większa wygrywają lepsze pary
brydż sportowy obłożony jest ścisłymi regułami i nie ma możliwości na głupie pomyłki. Jeżeli zawodnik źle odłożył kartę lub o czymś zapomniał zostanie to podciągnęte pod odpowiedni punkt regulaminu
W brydżu sportowym zawodnicy dostają gotowe zestawy kart, które wcześniej zostały wygenerowane przez komputer. Nie rozdaje się kart własnoręcznie po to aby nie zostawić jakichkolwiek znaków czy śladów na karcie umożliwiających jej identyfikację podczas gry.
na temat brydża napisano wiele artykułów i książek. Poświęcono wiele materiałów na temat analizy rozdań oraz systemów licytacji.

W Polsce gra karciana Brydż jest bardzo popularna a nasi zawodnicy należą do światowej czołówki. Na mistrzostwach europy i świata Polacy zdobywają wysokie miejsca.


kasyna bonusy


kasyno gry online